predsudky

Autor: Marta Marcinková | 23.10.2011 o 19:44 | (upravené 23.10.2011 o 19:53) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  671x

Mali ste už niekedy pocit, že si z vás niekto uťahuje a nemá na to žiadny dôvod? Stáva sa vám to iba preto, že nie ste dostatočne vysokí, alebo nebývate v meste? Alebo dokonca preto, že ste dobrí v matike? Predsudky a diskriminácia nie sú len problémom ľudí so zdravotným postihnutím, či ľudí s inou farbou pleti. Sú niečím, čo by tu nemuselo byť, sú niečím, čo je nedôstojné pre človeka tretieho tisícročia, niečím, čo vyvoláva nespravodlivosť voči druhým a deformuje náš názor na svet, sú niečím, čo v nás neustále živíme.

Napríklad:

„Toto si obliecť v tvojom veku, to sa nehodí!"

„Čo si sa ty už načisto pomiatol, rozviesť sa, čo povedia ľudia?"

„Dnes nežehli, dnes je nedeľa!"

„Rozvedenú si berieš, ktovie prečo ju jej bývalý nechal!"

„Taká mladá a so starým sa vláči!"

Tak vidíte. Vždy sa nájde niekto, kto je slepo uväznený v predsudkoch a vďačne upozorní aj iných, čo sa teda patrí a čo nie. Ani ja nie som výnimkou. A práve preto som si naštudovala v odbornej literatúre, čo predsudok znamená a ako sa mu môžem vyhnúť. Zmeňme naše správanie, kým je čas. Prosím.


Odborná literatúra vysvetľuje slovo predsudok ako fixovaný, vopred sformovaný postoj, obvykle negatívny, zameraný na určitú spoločenskú skupinu či jednotlivca. Ja ho považujem za názor nesprávny, ktorý nás vyčleňuje z ľudskej rodiny. Často krát sa stáva, že odmietame skupinu ľudí nie preto, lebo niečo zlé vykonali, ale preto, lebo sa narodili takými, akí sú. Tak popierame jedinečnosť, krásu a nenahraditeľnosť každého z nás. Mnohí máme ústa plné moralizujúcich, veľmi pekne znejúcich fráz o tom, ako sme si všetci rovní. Len niektorí z nás sú si rovnejší. Rovnú nerovnosť možno vidieť všade navôkol. Stačí ak sa pozriete, kto vedľa vás sedí. Je to Maďar? S ním sa nebavím. Je to starší človek? Ten mi určite nerozumie. Je to katolík? Ja mám inú vieru. Predsudok je teda preferovanie vlastného ja, potláčanie všetkého odlišného od nás, strach z cudzieho, ktorému nerozumieme, alebo nechceme rozumieť. Toto tvrdenie môžem doložiť príkladom. Moja kamarátka Janka mi raz o svojej priateľke povedala: „Keď sme boli deti, stalo sa nám, že nás oheň popálil. Druhý krát sme ho zďaleka obchádzali. Teraz keď sme „dospelé“ obchádzame jedna druhú. A môžeme za to my.“ Môžem teda potvrdiť, že Janka má úplnú pravdu, keď vraví, že za to môžeme my. Áno. Môžem za to Ja, Ty, On, Ona, My všetci. My všetci totiž v sebe nosíme nezdôvodnenú nenávisť voči iným národom, namyslene popierame hodnotu opačného pohlavia, pohŕdame chorými a starými, vysmievame sa mladším od nás, nechápeme city odlišné od našich, zazlievame inú vieru, než akú sme prijali my samy. Neprepadnúť predsudkom znamená živiť v sebe myšlienkovú samostatnosť a schopnosť informácie spracovať objektívne. Nikto nie je neomylný. Avšak zapochybovať a znova a znova sa presviedčať o pravdivosti vlastného názoru, je známkou múdreho a zdravo zmýšľajúceho človeka.


Aj keď je téma predsudkov a diskriminácie v súčasnosti populárna, stále mám pocit, že skutočnej tolerancii a pochopeniu ostatných sa musíme venovať každodenne. Rada ukončím túto problematiku veľavravným príbehom. Je o dvoch budhistických mníchoch, ktorí stúpali proti prúdu rieky a hľadali v nej brod. Keď ho našli, pristúpila k nim žena a požiadala ich, aby ju preniesli cez vodu, lebo z nej má strach. Kým jeden sa zaprisahal, že sa v žiadnom prípade nedotkne ženského tela, druhý sa k nej otočil, zodvihol ju, preniesol na druhý breh, tam ju s úsmevom položil na suchú zem a pokračoval vo svojej ceste. Dohonil ho jeho brat a po celý čas ho napomínal a vyčítal mu, že sa takto poškvrnil. Keď to pokračovalo už hodnú chvíľu, tento sa k nemu otočil a povedal: „Vieš, brat môj, ja som tú ženu preniesol cez vodu a zložil na druhom brehu, ale ty ju už dve hodiny nesieš so sebou!"

Bráňme a chráňme sa pred predsudkami. Život bude radostnejší.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.


Už ste čítali?